Аферисти в мережі

    У всі часи зустрічалися діляги, які чітко відчували кон'юктуру ринку і з радістю пропонували покупцям саме те, що популярне в цей момент. Наш час не є винятком. Зростання популярності рослин та наявність інтернету практично в кожній хаті створило підґрунтя для появи фейкових сайтів-одноденок, які вражають своїм асортиментом і низькими цінами. Про це багато пишуть, зокрема на квіткових форумах, але все одно знаходяться довірливі люди, які попадаються на гачок таких ділків. Схема роботи в них проста - створюється сайт, часто в міжсезоння, пропонується широкий асортимент рослин, збираються замовлення і їх потрібно оплатити якнайшвидше. Через якийсь час сайт закривається, телефони відключені, на листи ніхто не відповідає. І шукай вітра в полі! 

  Вони маскуються під садові центри або під приватних колекціонерів і початківцю складно помітити підступ. Як убезпечити себе від інтернет-аферистів? За сукупністю ознак, про які я напишу нижче. Кожна з цих ознак сама по собі не може свідчити про потенційний обман, але якщо збігаються кілька з цих пунктів - це привід задуматись.

КОНАКТНА І ОСОБИСТА ІНФОРМАЦІЯ

   На сайті ми повинні бачити, що його власником є реальна людина чи реальна фірма. Про це свідчать чіткі контактні дані - населений пункт, вулиця і номер будинку, а не тільки електронна адреса і телефон, які можна міняти по сто разів на день. На головній сторінці власники сайту часто пишуть про себе чи про свій бізнес (якщо це агрофірма, садовий центр чи інтернет-магазин). А ще фотографії, статті чи рекомендації по вирощуванні рослин (власні, а не скачані з інтернету), відео.

Ви скажете - може людина не хоче, щоб хтось із знайомих чи колег знав про те, що вона займається продажем рослин? Це також можливо, але жоден з відомих в Україні колекціонерів не роблять з цього таємниці.

ЦІНА

   Мене насторожує як непомірно низька, так і непомірно висока ціна. В обох випадках це розраховано на необізнаних людей. Так, є сорти ірисів, які зараз коштують 20 грн, є такі, що для яких 200 грн - цілком прийнятна ціна. Але якщо той сорт, що мав би коштувати 200 грн пропонується за 20 - явна афера. 

Просто запам'ятайте:

- нові сорти ірисів коштують дорого, від кількох сотень гривень. Перевірити рік реєстрації сортів високих борідкових ірисів можна тут - http://wiki.irises.org/bin/view/Main/TallBearded

- нові сорти лілейників коштують ще дорожче, це можуть бути навіть чотрьохзначні суми;

- півонії розмножуються повільно, тому їх вартість залишається стабільно високою незалежно від року їх реєстрації.

- вартість ІТО-гібридів півоній на момент написанні статті (початок 2017 року) стартувала від 400 грн. Якщо вам пропонують ІТО-гібрид за 30-50 грн, то продавець або великий альтруїст, або аферист.

- гліцинія не може коштувати 20 грн, навіть якщо ви берете її оптом по 10 шт.

  Як визначити реальну вартість рослини? Наберіть в пошуку назву сорту+"купити в Україні", наприклад "ірис HYSTERIA купити в Україні". З'вляться посилання на кілька сайтів і ми побачимо, що на даний момент вартість цього сорту становить 100-150 грн. Але може хтось згоден продати його за 50 грн? Припускаю і такий варіант.

    Часом замовники ведуться на низькі ціни, потім скаржаться на аферистів і чують: "Хотів зекономити і шукав дешевше? Так тобі і треба!" Не варто їх засуджувати чи іронізувати, часто люди просто не знають реальної ціни рослини. 

ФОТОГРАФІЇ 

   Якщо не всі, то більша частина фотографій повинні бути авторськими, а не скачаними (читайте "вкраденими") з інтернету. Ніколи не повірю, що особа, яка має в колекції 100, 200 чи 300  сортів ірисів або лілейників, не має можливості, а головне - не має бажання їх фотографувати. Як перевірити унікальність фотографії? Дуже просто, демонструю:

1) збільшуємо фотографію і копіюємо URL-зображення;

2) заходимо в https://images.google.com/

3) клікаємо на "пошук за зображенням" і вводимо URL-зображення.

Якщо фотографія більше ніде не публікувалася, то внизу сторінки буде тільки одне посилання. Поекспериментуйте, результат може вас здивувати. 

    Фірми, які завозять посадковий матеріал із-за кордону, найчастіше показують чужі фотографії. Це зрозуміло - вони не вирощують, а тільки перепродують рослини, в них не може бути власних фотографій. Я не кажу, що це погано, але порядні фірми повинні вказувати ресурс, де вони взяти це зображення або хоча б відмітити, що фото взято з інтернету. 

   ДИВНИЙ АСОРТИМЕНТ

  Мені здавалося, що час лілійного дерева вже минув, але ні, періодично знаходжу такі пропозиції, тому кілька порад:

  • Лілійного дерева не існує. Є сорти ОТ-гібридів, які досягають висоти в людський зріст, а може і вище, але це все одно трав'яниста рослина, а не дерево. Окремо слід сказати про кардиокринум, його інколи також називають лілійним деревом, але на фотографіях найчастіше показують гібридну лілію, оброблену в фотошопі.

  • Не буває гліцинії жовтого кольору. Рослина, яку ви бачите зліва і яку часто видають за жовту гліцинію - бобовник Laburnum anagyroides (золотий дощ). Ця дерев'яниста рослина також належить до родини бобових, але це не гліцинія.

  • Томатного дерева не буває також. Не всі про це знають, але помідори - багаторічні рослини і при сприятливих умовах можуть рости і плодоносити багато років. Таку здатність мають індетермінантні сорти, які характеризуються необмеженим ростом і з них справді на опорах можна сформувати щось схоже на дерево. Та в нашій кліматичній зоні з холодними зимами це можливо тільки в умовах опалювальної теплиці. Наскільки це рентабельно - не знаю. Маєте такі умови?

Про витку полуницю ви знаєте самі, зараз її вже не продають. Чи ще продають?

Чули про подібні історії чи впізнали себе? Напишіть про це в коментарях. Тільки прошу не називати ніяких імен і не вказувати посилання на сайти, для такої інформації у нас є правоохоронні органи.

Дякую за розуміння і сподіваюся, що ця стаття була корисною.

© 2014-2018 Ірина Лукава

Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів сайту без письмового дозволу автора заборонено і охороняється законом України «Про авторське право і суміжні права».

Proudly created with  wix.com