Дещо про аріли та арілбреди

      Дана стаття надрукована в щорічному бюлетні Української Спілки Ірису в 2014, на моєму сайті публікується зі згоди автора - Голови Правління УСІ Алли Михайлівни Черногуз. 

 

      Під назвою "Аріли" (Aril) в одній групі знаходяться два дуже різні між собою види ірисів. Мова йде про іриси Онкоцикли (Oncocyclus) та іриси Регеліа (Regelia), які походять з Близького Сходу та Кавказу. Попри те, що ці іриси мають борідку і належать до Борідкових ірисів, за іншими декоративними і біологічними особливостями значно відрізняються від них. Щоправда, їхні борідки напрочуд вишукані. Регелії мають довгу та скуйовджену борідку, а іриси-онкоцикли - широку, подібну на пухнастий клаптик.

      Аріли, крім того, можуть похизуватися темними різнокольоровими сигнальними плямами з прожилками та вкрапленнями під борідкою. На жаль, Аріли дуже неохоче росуть у всіх регіонах за межами їх природного ареалу. Проте, в минулому столітті були виведені гібриди, отримані від схрещування Арілів та Борідкових ірисів. Вони мають назву Арілбреди (Arilbred, AB) і вони, як правило, легко вирощуються і мають всі характерні для Арілів декоративні ознаки. Більшість Арілбредів високі та мають великі та вишукані квіти. Вони зазвичай квітують раніше, ніж Високі Борідкові (ТВ), разом з пізніми Карликовими (SDB) та Інтермедіа (ІВ). У залежності від того, які види брали участь у схрещуваннях розрізняють Онкобреди (Oncobred, OB) - гібриди Онкоциклів та Борідкових, Онкогеліа (Oncogelia, OG) - гібриди Онкоциклів та Регеліа та Онкогеліабреди (Oncogeliabred, OGB) - гібриди Онкоциклів, Регеліа та Борідкових. За розміром вирізняють: невисокі Арілбреди - виведені схрещуванням Арілів та Арілбредів з Карликовими ірисами чи ірисами Інтермедіа. Їх називають "Арілбреди-медіани", "Аріл-медіани" або "Арілмеди" (Arilmed).

      Враховуючи різний ступінь домінування арілової складової в родоводі сорту, вживаються відповідні позначення (АВ+) чи (АВ-). Впізнати сорти з Регеліа-складовою в родоводі можна за такими ознаками квітки: 

      А) видовжені стандарти і фоли;

      Б) довгі вузькі борідки, які інколи заходять і на стандарти;

      В) добре помітне жилкування;

      Г) видовжена пляма іншого забарвлення на фолах. 

   Квітка з Онкоцикл-складовою має такі ознаки:

      А) стандарти вишуканої куполоподібної форми;

      Б) фоли в нижній своїй частині вигнуті в напрямку до стебла;

      В) широкі і короткі дуже пишні борідки;

      Г) чітко окреслена майже кругла, темна пляма-сигнал під борідкою;

      Д) дещо збільшені стайли.

      Зовсім недавно і українські ірисівники почали цікавитися цими екзотичними і малопоширеними у нас гібридами, адже багато регіонів України досить сприятливі для успішного вирощування Арілбредів. Можливо, і гібридизатори почнуть використовувати їх в своїй селекційній роботі, щоб створити нові і цікаві культивари, які будуть пристосовані до ґрунтово-кліматичних умов України. 

 

© 2014-2018 Ірина Лукава

Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів сайту без письмового дозволу автора заборонено і охороняється законом України «Про авторське право і суміжні права».

Proudly created with  wix.com